A dzsihadista öltönyt húzott, és most szalonképessé teszik – mire készül az új szír elnök?

A szemek lekerülnek Ukrajnáról, Trump saját érdekei szerint rendezi át a régiót, és lehet, hogy ebből még valami jó is származik.

Jöhet az „inkluzív" politikai fordulat.
Az Európai Unió úgy döntött, hogy feloldja a Szíriára kivetett gazdasági szankciókat – jelentette be Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedd este.
Célunk, hogy támogassuk a szíriai népet egy új, befogadó és békés Szíria felépítésében.
Az EU az elmúlt 14 évben következetesen kiállt a szíriaiak mellett, és ezt a jövőben is folytatja” – írta Kallas az X platformon.
A döntés nem sokkal azután született, hogy Donald Trump amerikai elnök a múlt héten bejelentette: az Egyesült Államok is feloldja a Szíriára vonatkozó szankciókat. Trump döntését röviddel azelőtt hozta nyilvánosságra, hogy találkozott Ahmed al-Sharaa szíriai ideiglenes elnökkel – írta a Politico.
Szíriával szemben 2011 óta voltak érvényben nemzetközi szankciók, amelyeket az Aszad-rezsim elleni fellépései részeként vezettek be. Miután a lázadók 2024-ben végül megdöntötték Bassár el-Aszad elnök hatalmát, több nyugati vezető, köztük Emmanuel Macron francia elnök is szorgalmazta a szankciók feloldását, hogy támogassák az ország gazdasági helyreállítását és újjáépítését a rendszerváltás után.
Aszad al-Shaibani szíriai külügyminiszter egy damaszkuszi sajtótájékoztatón üdvözölte az EU döntését. „Ez a lépés a nemzetközi közösség Szíria iránti elkötelezettségét tükrözi. A szíriai nép előtt ma történelmi lehetőség áll, hogy újjáépítse országát és stabil jövőt teremtsen” – idézte szavait az AFP hírügynökség.
Az EU már 2025 februárjában enyhítette a Szíriára kivetett szankciókat, hogy elősegítse az „inkluzív politikai átmenetet”
– áll az EU Tanácsának korábbi nyilatkozatában. Az európai vezetők ugyanakkor óvatosak maradtak az új szíriai kormánnyal kapcsolatban, amelyet Ahmed al-Sharaa, a korábbi al-Kaida-tag vezeti.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke decemberben hangsúlyozta, hogy a szíriai rendszerváltás „jelentős lehetőségeket kínál, de kockázatokkal is jár”. Johann Wadephul német külügyminiszter kedden úgy nyilatkozott: „Valódi esélyt szeretnénk adni az új vezetésnek, de cserébe elvárjuk, hogy Szíriában inkluzív politikát folytassanak, amely minden etnikai és vallási csoportot bevon a döntéshozatalba.” Hozzátette, hogy az Aszad-rezsimhez köthető személyekre és szervezetekre vonatkozó célzott szankciók továbbra is érvényben maradnak.
Az EU és a nemzetközi közösség lépései azt jelzik, hogy a szankciók feloldásával Szíria gazdasági és politikai stabilizációját kívánják előmozdítani, miközben figyelemmel kísérik az új vezetés reformelképzeléseit és tetteit.
Nyitókép forrása: Bakr ALKASEM / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A szemek lekerülnek Ukrajnáról, Trump saját érdekei szerint rendezi át a régiót, és lehet, hogy ebből még valami jó is származik.
***